Land Art - zahradní architekt Tomáš Pavka

2009

Libčice u Kralup nad Vltavou

Historie zakázky:

Podrobnosti:

Název zakázky: Složitá obnova zahrady ve svahu

Popis zakázky:

V této fázi zbývalo vyřešit zavlažování horní části zahrady, ohraničení okrajů cest, zpevnění svahu rostlinami a trvalkami v kombinaci s dřevenými zábranami.

Velmi zajímavá a komplikovaná zakázka na obnovu svažité zahrady v dezolátním stavu. Dlouho jsme přemýšleli, zda-li už tato není za únosnou mírou rizika, ale vždy slušní a objektivní zákazníci se neodmítají, a tak jsme započali s pracemi.

Během přípravných prací se velmi osvědčil stroj Vermeer 600TX. Díky pásům a malým rozměrům jsme se dostali do všech špatně přístupných částí a významně tak urychlili postup prací. Hloubení jámy pro bazén, zemní i přípravné práce pro stavby suchých zídek probíhaly souběžně s prořezávkou stromů a čištěním pozemku od náletu. Celou zakázku doprovázel boj s náročným převýšením pozemku (a úmorným vedrem :) ). Situaci se vyřešila delší polední pauzou :).

Další překážkou bylo dopravení kamene z lomu na místo realizace. Úzká a klikatá příjezdová cesta nabídla pouze možnost kámen navážet průběžně pomocí našeho stroje Mitsubishi Canter po 3 tunách. Z něj jsme kámen ručně překládali do mininakladače Vermeer s přistavěnou lžící ve výšce 1,5m nad korbou. Celkem jsme přemístili 180 tun materiálu potřebného na stavbu zídek, pokládku dlažby a výsadbu rostlin.

Téměř před dokončením padlo rozhodnutí a naše působení v Libčicích jsme zakončili pokládkou travních koberců.

Vedení zakázky: Tomáš Pavka
Zahájení - dokončení: 21.08.2009 - 21.08.2009

Kategorie:
Kámen - zídky

Ohlasy zákazníků

V letošním roce proběhla realizace zahrady a přístupových bodů k rodinnému domu ve svahovitém, skalnatě velmi náročném terénu. Počáteční práce byly řešeny nejprve těžkou technikou, která změnila ráz krajiny takzvaně "do výbuchu", ale posléze vše začalo dostávat osobitý realizační nádech.

Ve svahovitém terénu byl obnažen skalní masív, rostlý po celé zadní části domu, jež byl osázen skalničkami. Přístupové body k rodinnému domu, oseté trávou a trvalkami, byly vyřešeny s mnohými výhledovými zákoutími na České středohoří. Ukončení hlavní zahrady bohaté na bylinky, trvalky a keře, bylo vyřešeno masivními valy s přístupovou cestou osázenou plodonosnými stromy.

Jako zákazník jsem plně spokojen s vysokou mírou kreativity zahradního ateliéru, časovým intervalem samotné realizace, odvedenou prací, profesionalitou a především pak osobním přístupem.

Jan J., Krušné hory (2014)

© Copyright 2014 - Tomáš Pavka, Všechna práva vyhrazena, design Spion.cz