Land Art - zahradní architekt Tomáš Pavka

Strom. Pouhé vyslovení tohoto slova v člověku probouzí různé představy.
Strom jako synonymum věčnosti a lidské malosti.
Strom jako tvůrce krajiny.
Strom jako osvěžovač vzduchu v letním parnu.
Strom jako plíce naší planety.
Strom kvetoucí, vzbuzující představy romantiků …

Aby byly zdravé, vitální a bezpečné pro život pod nimi, musíme se jim zejména v prostředí měst a průmyslových aglomerací věnovat a poskytovat náležitou péči. V přirozeném prostředí zpravidla tuto péči nepotřebuje. Jinak je to se stromem rostoucím z kamenné, či asfaltové plochy našich měst, nebo ve stísněných prostorách našich zahrad.

Takto „nepřirozeně“ rostoucí strom je mnohem náchylnější k chorobám a škůdcům a jiné jsou také nároky na jeho bezpečnost a stabilitu. Pro zdravý vývoj stromů v urbanistickém prostředí měst je důležitý zejména rozumný přístup k návrhům výsadeb, které musí zohledňovat prostředí a potřeby jednotlivých taxonů určených k výsadbě.

U již vysazených stromů je třeba udržovat prostředí v jejich okolí, chránit je před poškozením a škůdci a v neposlední řadě sledovat a případně redukovat jejich růst tak, aby nedocházelo k velkým poškozením při pozdních řezech.

Provádíme veškeré činnosti spojené s péčí o stromy:

  • výsadby a přesazování stromů
  • diagnostika a odstranění chorob a škůdců
  • řezy zdravotní, udržovací, bezpečnostní a stabilizační, redukční, zmlazovací a výchovné


Zaujala Vás naše nabídka? Kontakujte nás!

Ohlasy zákazníků

V letošním roce proběhla realizace zahrady a přístupových bodů k rodinnému domu ve svahovitém, skalnatě velmi náročném terénu. Počáteční práce byly řešeny nejprve těžkou technikou, která změnila ráz krajiny takzvaně "do výbuchu", ale posléze vše začalo dostávat osobitý realizační nádech.

Ve svahovitém terénu byl obnažen skalní masív, rostlý po celé zadní části domu, jež byl osázen skalničkami. Přístupové body k rodinnému domu, oseté trávou a trvalkami, byly vyřešeny s mnohými výhledovými zákoutími na České středohoří. Ukončení hlavní zahrady bohaté na bylinky, trvalky a keře, bylo vyřešeno masivními valy s přístupovou cestou osázenou plodonosnými stromy.

Jako zákazník jsem plně spokojen s vysokou mírou kreativity zahradního ateliéru, časovým intervalem samotné realizace, odvedenou prací, profesionalitou a především pak osobním přístupem.

Jan J., Krušné hory (2014)

© Copyright 2014 - Tomáš Pavka, Všechna práva vyhrazena, design Spion.cz